Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Hry na PC

Ako vybrať hru pre PC?

 
Zahrajte si najnovšie hry aj bez hernej konzoly.
 
 
 
 
Hoci sú s hraním viac späté herné konzoly, najrozšírenejšou hernou platformou sú práve počítače. Vďaka tomu majú aj najväčší výber. Ako sa v ňom vyznať?
 
K počítaču má prístup prakticky každý, čo z neho robí najrozšírenejšiu hernú platformu. Nie každý počítač je však vhodný na všetky hry, na bežnom kancelárskom notebooku najnovšie 3D tituly fungovať nebudú - bez herného stroja s výkonnou grafickou kartou si ich jednoducho nezahráte. Všetky nové hry nie sú vždy až tak náročné, a to aj vďaka faktu, že sa v posledných rokoch rozmohli takzvané indie tituly od nezávislých vývojárov. 
 
 
 

Žánre

 
Elektronické hry sa rozdeľujú podľa žánrov. Existujú pochopiteľne aj hry, ktoré sú kombináciou viacerých (napr. akčná hra s RPG prvkami), jeden žáner ale vždy dominuje.
 
 
 
 
 

Online, alebo offline?

 
V niektorých hrách budete jediným aktérom vy. Ide najmä o tituly zamerané na príbeh, ktorý sa sústredí na konkrétnu postavu, za ktorú hráte. Existujú ale aj online hry, kde sa v jednom prostredí stretávajú postavy rôznych hráčov. Tie môžu spolupracovať v tímoch alebo môže hrať každý za seba.
 
Online hry nájdete najčastejšie medzi akčnými, stratégiami, športovými, pretekárskymi a RPG titulmi, špecifickou kategóriou je MOBA (Multiplayer Online BattleArena) pohybujúc sa na hrane akčných hier, stratégií a RPG. V tých súťažia troj až päťčlenné tímy na malých mapách, kde musia protivníkovi ničiť základne a zároveň neustále vylepšovať svoju postavu a bojovať s protihráčmi. Práve do tejto kategórie spadá aj najhranejšia hra na svete s názvom League of Legends. Ide o jeden z hlavných žánrov, ktorý je hraný profesionálne v rámci e-sport scény, ďalej sa profesionálne hrajú ešte niektoré FPS či stratégie. 
 
 
 
 

Hranie na Macbooku a Linuxe

 
Väčšina hier je vyvíjaná primárne pre operačný systém Windows. Platformy Mac a Linux majú v tomto ohľade obmedzené možnosti, avšak situácia sa zlepšuje. Krabicové verzie hier sú síce vzácnosťou, internetové obchody, ako sú Steam či Origin, ale ponúkajú pomerne veľký počet kvalitných titulov aj nenáročných indie hier. V prípade Macu sa pridáva ešte Mac AppStore, kde sú k dispozícii ďalšie hry.
 
Oba systémy majú tiež možnosť využitia emulátora, ktorý dokáže spúšťať súbory určené pre Windows. Pri Linuxe ide o program Wine, pre Mac je určený WineBottler. V oboch prípadoch však platí, že zďaleka nebude každá hra funkčná. Niektoré môžu byť úplne nehrateľné, iné môžu vykazovať menšie či väčšie ťažkosti. Zistiť to môžete buď metódou pokus-omyl, alebo rešeršou na internete, kde u známejších titulov informácie o kompatibilite s danou platformou budú určite k dispozícii.
 
 
 
 

Indie hry

 
S rozmachom online obchodov a ich podpory nezávislých vývojárov výrazne vzrástla indie herná scéna. Väčšinou nejde o tituly s ultra-realistickou 3D grafikou, vynikajú skôr výtvarným spracovaním a nápaditosťou. Mnoho indie hier však dokáže vyrozprávať sofistikované príbehy a poskytnúť hodiny zábavy, aj keď môžu byť spracované v jednoduchej osembitovej grafike.
 
 
 
 

Náročnosť na hardware

Náročnosť hier je rôznorodá, a je aj veľký rozdiel čo sa týka parametrov počítačov, na ktorých môžu byť hrané. Pri každej hre by mali byť či už v popise alebo na krabici uvedené minimálne hardvérové ​​požiadavky, pri ktorých hru spustíte na základné nastavenie, a potom odporúčané požiadavky, s ktorými si už zahráte vo vyššej kvalite a s lepším rozlíšením.
Pokiaľ vám hardvérové ​​parametre nič nehovoria, existujú tiež špecializované stránky, ktoré automaticky detekujú hardvér vášho prístroja, a následne v nich môžete vybrať hru, ktorej kompatibilitu chcete zistiť.
 
 
 
 
 

Distribúcia

 
Hry môžete nakúpiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Významnejšie tituly vychádzajú v krabicových verziách, ktoré môžete zakúpiť v špecializovaných obchodoch s hrami či elektronikou, menej známe zoženiete prostredníctvom on-line distribúcie. V tomto ohľade dominuje platforma Steam vyvinutá štúdiom Valve, okrem nej svojej platformy vytvorili tiež EA (Origin) a Ubisoft (U-Play). Všetky majú spoločné to, že okrem nákupu hier umožňujú tiež kontakt s ďalšími hráčmi, v prípade Steame s nimi môžete u podporovaných hier vymienať rôzne predmety, sťahovať si modifikácie od komunity a viesť diskusie.
 
 
Existujú aj ďalšie online obchody, zvyčajne zamerané na nejaký tip hier. Medzi najznámejšie patria GOG.com (skratka pre Good Old Games), kde zoženiete staršie tituly za priaznivé ceny a bez akejkoľvek ochrany. Zaujímavý je aj humblebundle.com, kde môžete za balíček hier zaplatiť ľubovoľnú sumu a pri prekonaní priemeru získate ďalší obsah. Navyše môžete ľubovoľnú časť peňazí venovať na charitu.
 
 
 

Špeciálna edícia a DLC

 
Jedna hra môže vyjsť v niekoľkých edíciách. Okrem tej základnej, kde nájdete väčšinou iba hru samotnú, sa môžu objaviť ešte rôzne rozšírené či špeciálne edície. Krabicové verzie sú zvyčajne v lepšom balení a okrem hry obsahujú rôzne bonusy, soundtrack na CD, sošku postavy z hry, kľúčenku alebo iné predmety. Krabicové aj online špeciálne edície väčšinou obsahujú bonusový obsah do samotnej hry, môže ísť napríklad o špeciálnu výzbroj pre vašu postavu, bonusový automobil atď.
 
Tradíciou je, že ak hra získa ocenenie "Game of the Year", je vydaná špeciálna GOTY edícia, ktorá okrem hry obsahuje aj všetok obsah, ktorý možno dodatočne dokúpiť. Niekedy je taká edícia vydaná aj u hry bez spomínaného titulu, zvyčajne nesie označenie Complete Edition alebo Director 's Cut. Niektoré hry je možné tiež predobjednať, za čo vám vývojári alebo predajcovia darujú ďalšie herné bonusy či napríklad lepší obal alebo iný predmet.
 
Najmä tituly od veľkých štúdií často umožňujú dokúpiť obsah v podobe tzv. DLC (down load able content). U niektorých titulov ide iba o drobné doplnky, ktoré môžu uľahčiť postup hrou, vývojári takto často ťažia z hráčov ďalšie peniaze. Inokedy môže ísť len o kozmetické prídavky, ich nákup teda na postup hrou nemá vplyv. Niektoré štúdiá vydávajú iba veľká DLC, ktoré napríklad rozširujú pôvodný príbeh o ďalšiu dejovú linku alebo poskytujú nové bojisko.
 
Niekedy sa môžete stretnúť aj s remasterovanými verziami starších hier, u ktorých výrobca okrem dodávky obsahu vylepší grafiku a podporu súčasného hardvéru. 
 
 
 
 

Lokalizácia

 
Východiskovým jazykom väčšiny hier je angličtina. Zriedkakedy sa možno stretnúť s hrou so slovenským dabingom, kvôli veľkosti tuzemského trhu sa k tomuto pomerne drahému kroku vývojári často neuchyľujú. Väčšinou je hra lokalizovaná pomocou titulkov a preložených textov, všetky postavy avšak stále rozprávajú anglicky.
Najmä u indie hier je pomerne časté, že slovenčina nie je prítomná vôbec, ak ju však vyžadujete, vždy sa pred nákupom radšej informujte. Niekedy môže byť slovenčina do hry vydaná treťou stranou. Je však potrebné ju stiahnuť a nainštalovať dodatočne.
 
 
 
 

Odporúčaný vek

 
Väčšina hier je označená odporúčaným minimálnym vekom hráča. U krabicových verzií býva údaj uvedený priamo na obale, často je využívaný štandard PEGI, ktorý okrem veku pomocou piktogramov zobrazuje aj problematické faktory hry (pozri http://www.pegi.info). Hodnotenie PEGI môžu mať aj tituly vydávané on-line, údaj nájdete v špecifikáciách produktu.
 
S výberom pomáha i PEGI.
 
 
 
 
 

Cena

 
Cena nových AAA hier na PC sa obvykle pohybuje medzi 30 - 45 eurami za základnú edíciu v krabicovej aj online verzii, u špeciálnych sa cena odvíja podľa množstva pridaného obsahu. Tieto sumy idú zvyčajne veľmi rýchlo dole a často je hra po pol roku o polovicu lacnejšia.
Menšie štúdiá s indie hrami bežne volia sumu zhruba do 17 eur podľa rozsahu hry, aj tu je možné očakávať následne zlacnenie. Spomínané on-line platformy navyše často ponúkajú krátko po vydaní výrazné zľavy.
Predovšetkým u drahších titulov je najlepšie prejsť recenzie danej hry, niekedy aj veľké štúdia prinesú na trh hru za plnú cenu, ktorá je však nekvalitne spracovaná.
 
 
 
 

Herné príslušenstvo

 
Pri počítači sú základnými ovládacími prvkami klávesnica a myš. K dispozícii sú produkty zamerané priamo na hráča, u herných klávesníc aj myší sa to okrem dizajnu prejavuje tiež pokročilými špecifikáciami a dodatočnými tlačidlami, na ktoré je možné namapovať vybrané akcie v danej hre.
 
 
Alternatívnym spôsobom ovládania je gamepad, ovládače hernej konzoly Xbox sú navyše s Windows priamo kompatibilné. Oceníte ho predovšetkým u závodných hier a bojoviek, kde je gamepad pohodlnejší.
 
Pre náruživých hráčov závodných hier sa vyrábajú aj volanty s pedálmi a prípadne radiacou pákou, tie základné poskytnú len obmedzený rozsah otočenia zhruba o polku volantu, najkvalitnejšie modely je však možné otáčať aj o jeden a pol kola na každú stranu a u podporovaných hier poskytujú realistickú spätnú väzbu.
 
Predovšetkým pre hráčov online hier sa oplatí mať aj kvalitné slúchadlá s mikrofónom. Možnosť komunikácie so spoluhráčmi veľmi často uľahčuje dorozumievanie sa, zvuk v slúchadlách predovšetkým u FPS zase môže vyzradiť informácie o pohybe protivníka. 
 
Trendom poslednej doby je virtuálna realita, s PC sú kompatibilné zariadenia Oculus Rift a HTC Vive. Napríklad u závodných hier dosiahnete veľmi realistický zážitok prepojením jedného z prístrojov s volantom s pedálmi, ide však o nákladnú záležitosť. K hraniu vo VR je navyše potrebné mať aj výkonný herný počítač. Ponuka kompatibilných hier nie je síce veľká, neustále sa však rozširuje.
 
Porovnať hry na pc